Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Без страв од алергии: Одлична намирница за бебињата и малите деца

Без страв од алергии: Одлична намирница за бебињата и малите деца

Палентата има доста неутрален вкус, па со неа на детето можете да му понудите многу работи: сиров или варен зеленчук, месо, салата...

Таа е одличен извор на Б комплекс и влакна, а во дохраната на доенчињата се воведува многу брзо затоа што се работи за пченка која не содржи глутен.

“Поради тоа нема потреба од страв за алергиски реакции кај малите деца кои тукушто започнуваат со дохрана”, објаснува нутриционистката Трумбеташ.

Поради структурата претставува идеален избор и за децата кои почнуваат да се навикнуваат на тврда храна.

“Во подоцнежно доба, може да се нуди со млеко, јогурт или со свежо сирење, а одлична е и како прилог на главното јадење”, препорачува нутриционистката.

Палентата има доста неутрален вкус, па со неа на детето можете да му понудите било што: сиров или варен зеленчук, месо, салата... Пченката е одличен извор на Б комплекс, влакна и каротеноиди кои пружаат антиоксидативна заштита. Витаминот Б ќе поттикне создавање на енергија, а влакната се тие кои ќе поттикнат редовно празнење на цревата што е исклучително важно.

Оставете коментар
Close