Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Вкусот од детството: Домашен еурокрем кој децата ќе го обожаваат

Вкусот од детството: Домашен еурокрем кој децата ќе го обожаваат

Еурокремот е благо со кое растат многу генерации, а ние ви предлагаме еден брз и едноставен рецепт за домашен еурокрем кој децата ќе го обожаваат повеќе од оние во продавниците...

Потребно е:

-500 грама млеко во прав;

-600 грама шеќер;

-1 ванилин шеќер;

-1/2 литро вода;

-200 грама маргарин и

-100 грама чоколадо

Припрема:

1.Во тенџере ставете вода да проврие, додадете го шеќерот и ванилиниот шеќер, па кога ќе проврие додадете го маргаринот на коцки. Оставете да врие околу 10 минути, па тргнете го да се олади. Во изладената вода додадете го млекото во прав и добро изедначете го да нема грутки.

2.Чоколадото растопете го, поделете ја масата на два дела, па во едниот додадете чоколадо.

3.Истурете го во тегла наизменично, едното и другото.

4.Затворете и чувајте во ладилник до употребата.

Оставете коментар
Close